Whatsapp
Tıkla Ara

Sıcak taş masajı, pürüzsüz, sıcak taşlar kullanılarak uygulanan bir masaj tekniğidir. Masaj terapisti bu sıcak taşları vücudunuzun çeşitli yerlerine yerleştirir ve masaj sırasında bu taşları tutabilir. Belirli aralıkta bir sıcaklığa ve ağırlığa sahip olan bu taşlar kasları ısıtır ve rahatlatır. Bu sayede masaj terapisti bu alanlara rahatsızlık hissi vermeden çok daha sert uygulamalar yapabilir.

Sıcak taş masajının en karakteristik özelliği masajda kullanılan taşlardır. Isıyı tutabilme ve pürüzsüzlük özelliklerinden dolayı bu teknikte genellikle bazalt kullanılır.

Terapiye başlamadan önce masaj terapisti, kullanılacak taşları profesyonel taş ısıtıcısında belirli bir sıcaklığa -genellikle 44-55 derece arasında- getirir.

Masaj terapistleri bu taşların yerleşimi için genellikle anatomi bilgilerini kullansa da, bazı terapistler vücudun enerji dengesini sağlamak için farklı noktaları kullanabilirler.

Sıcak taş masajında genellikle uzun vuruşlar, yoğurma ve yuvarlama gibi teknikleri içeren İsveç masaj (klasik masaj) teknikleri kullanılır.
Sıcak Taş Masajının Yararları
Alında bütün masajlar insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Her bir teknik farklı sağlık sorunları için alternatif çözümler sunuyor. İşte sıcak taş masajının sağladığı 6 fayda:
1. Kaslardaki Gerginliği ve Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olur
Sıcaklık, kas gerginlikleri ve kas ağrıları için uzun zamandır bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Sıcaklık, uygulanan alandaki kan akışını arttırır. Bunun yanında kas kramplarını azaltmaya ve esnekliği arttırmaya yardımcı olur. Soğuk terapiler ise iltihapları azaltmaya yardımcı olabilir. Semptomlarınıza bağlı olarak terapistiniz sıcak veya soğuk taşları kullanabilir.
2. Stres ve Anksiyeteyi Azaltır
Birçok araştırma masaj terapilerinin stresle başa çıkmanıza yardımcı olabileceğini kanıtlıyor. 2001’de yapılan bir çalışmaya göre 10 dakikalık bir masaj kardiyovasküler tepkileri güçlendirebilir. 1997’de yapılan bir araştırmaya göre çalışma alanınızdaki sandalyede yapılan 15 dakikalık bir masaj, 15 dakikalık bir molaya göre stresi azaltma konusunda çok daha başarılı.

2015’teki bir çalışmada ise abdominal kolorektal cerrahi geçirmiş insanların masajdan sonra daha az ağrı hissettikleri gözlenmiş.
3. Uykuyu Düzenler
Masajın yetişkin insanlardaki uyku problemlerini giderdiğine dair araştırmalar bulunuyor. Araştırmaya göre sırt masajı rahatlamaya ve uykuyu düzenlemeye yardımcı oluyor. Farklı bir araştırmada ise 15 dakikalık masajın, uyku problemleri olan insanların daha rahat uyumalarına yardımcı olduğu kanıtlanmış. Uykunun düzenlenmesi dışında bu insanların günlük hayatlarında daha dikkatli, aktif ve pozitif olduğu da gözlenmiş. Masaj sayesinde çok daha keyifli bir şekilde uyumanız mümkün.
4. Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıklarının Semptomlarını Azaltır
Sıcak taş masajı, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların ağrılı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Fibromiyalji, geniş alana yayılmış kronik ağrılar çekmenize sebep olan bir rahatsızlıktır. 2002’deki bir araştırmaya göre fibromiyalji hastalığına sahip insanlar 30 dakikalık bir masajla çok daha uzun süre uyuyabiliyor ve ağrılı bölgelerde azalma hissediyor. Tabii uzmanlara göre masajın bir fibromiyalji tedavisi olarak kullanılmasından önce daha fazla araştırma gerekiyor.
5. Kanser Semptomlarını Azaltmaya Yardımcı Olur
3 yıl süren bir araştırmada 1290 kanser hastası üzerinde masajın ağrı, yorgunluk, stres, anksiyete ve depresyon üzerinde nasıl etkileri olduğu incelenmiş. Araştırmada, özellikle de İsveç masajının kanser semptomlarını azalttığı gözlenmiş.
6. Bağışıklığı Güçlendirir
Masaj bağışıklığınızı geliştirebilir. 2010’da yapılan bir çalışmaya göre İsveç masajının tek bir seansının bile bağışıklık üzerinde oldukça olumlu etkilerinin olduğu gözlenmiş. Masajdan önce ve sonra alınan kan örnekleri kan basıncını ve su tutulmasını düzenleyen bir hormonda azalma olduğunu göstermiş.
Sıcak Taş Masajı Ağrılı Mı?
Masaj sırasında kullanılan sıcak taşlar pürüzsüzdür ve genellikle birkaç santim uzunluğundadır. Sıcaklığın kontrol edilebilmesi adına taşlar elektrikli bir masaj taşı ısıtma cihazında ısıtılmalıdır. Eğer kullanılan taşlar fazla sıcak veya rahatsız edici olursa masaj terapistinizin bunu bilmesi gerekir. Gereğinden sıcak olan taşlar yanıklara sebep olabilir.

Taşların sıcaklığı masaj terapistinin -eğer gerekliyse- derin dokularla çalışmasına yardımcı olur. Her masaj tekniğinde olduğu gibi masaj terapistinin canınızı yakmaması gerekir. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlık hissederseniz masaj terapistinize bunu söylemelisiniz.

Scroll Up