Whatsapp
Tıkla Ara

2015’teki bir çalışmada ise abdominal kolorektal cerrahi geçirmiş insanların masajdan sonra daha az ağrı hissettikleri gözlenmiş.
3. Uykuyu Düzenler
Masajın yetişkin insanlardaki uyku problemlerini giderdiğine dair araştırmalar bulunuyor. Araştırmaya göre sırt masajı rahatlamaya ve uykuyu düzenlemeye yardımcı oluyor. Farklı bir araştırmada ise 15 dakikalık masajın, uyku problemleri olan insanların daha rahat uyumalarına yardımcı olduğu kanıtlanmış. Uykunun düzenlenmesi dışında bu insanların günlük hayatlarında daha dikkatli, aktif ve pozitif olduğu da gözlenmiş. Masaj sayesinde çok daha keyifli bir şekilde uyumanız mümkün.
4. Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıklarının Semptomlarını Azaltır
Sıcak taş masajı, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların ağrılı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Fibromiyalji, geniş alana yayılmış kronik ağrılar çekmenize sebep olan bir rahatsızlıktır. 2002’deki bir araştırmaya göre fibromiyalji hastalığına sahip insanlar 30 dakikalık bir masajla çok daha uzun süre uyuyabiliyor ve ağrılı bölgelerde azalma hissediyor. Tabii uzmanlara göre masajın bir fibromiyalji tedavisi olarak kullanılmasından önce daha fazla araştırma gerekiyor.
5. Kanser Semptomlarını Azaltmaya Yardımcı Olur
3 yıl süren bir araştırmada 1290 kanser hastası üzerinde masajın ağrı, yorgunluk, stres, anksiyete ve depresyon üzerinde nasıl etkileri olduğu incelenmiş. Araştırmada, özellikle de İsveç masajının kanser semptomlarını azalttığı gözlenmiş.
6. Bağışıklığı Güçlendirir

Scroll Up